Куріння та вагітність: що варто знати

Ні для кого не секрет, що паління – це шкідлива звичка. Згубну звичку набути набагато легше, ніж боротися з її негативними наслідками. Якщо в юності сигарета допомогла зарекомендувати себе, виділитися серед подібних собі людей з сигаретою в зубах і мільйоном комплексів за плечима, то з віком вона бере занадто дорогу плату за юнацьку розкутість.

Благо людина сама вирішує, палити чи ні. Дітей же, що знаходяться в утробі матері, про це не питають. У них просто немає вибору. А тому деякі недбайливі матусі отруюють організм своїх дітей проти волі.

Про наслідки паління під час вагітності та паління після пологів розкажуть Ірина Каліновська – професор кафедри акушерства та гінекології БДМУ, лікар вищої категорії, Катерина Лісова – аспірант кафедри акушерства та гінекології БДМУ та Петро Токар – викладач кафедри акушерства та гінекології БДМУ.

Якщо Ви не хочете відмовитися від паління в період вагітності (саме «не хочете»), Ви заздалегідь прирікаєте своє чадо на ряд патологій. В акушерській практиці симптомокомплекс, що викликається несприятливим впливом тютюну, називається «фетальний тютюновий синдром». Ускладнення можуть розвинутися як у самої жінки, так і у плода, нерідко патологія проявляється після народження дитини і прогресує з віком. Нікотин і токсичні продукти горіння (чадний газ) потрапляють в кров матері, а звідти в плаценту і отруюють плід. Сам по собі нікотин скорочує судини, що зменшує надходження кисню і поживних речовин до дитини. Це може привести до гіпоксії (удушення) плода, недоношеності або незрілості плода (маленька вага при доношеній вагітності). За результатами досліджень у матерів, що палять в першому триместрі, ризик народження дитини з вадою серця становить понад 20%. Більш того, вагітна мати з кожною викуреною сигаретою збільшує ризик передчасних пологів.

Найстрашніше, що наслідком паління може бути внутрішньоутробна загибель плода. Це не залякування, а науково-обґрунтований факт. Паління подвоює шанс народження мертвого немовляти. Ризик спонтанного аборту у жінок, що палять під час вагітності, на 30-70% вище, ніж у непалящих, а ризик розвитку викидня, за деякими даними, сягає 96%. Нікотин викликає спазм (скорочення) судин, призводить до збільшення в’язкості крові майже на 30%, наслідком чого є тромбоз судин плаценти і переривання вагітності. Чадний газ, що надходить в кров при палінні, може бути небезпечніше самого нікотину, так як потрапляючи в кров немовляти  він накопичується в кров’яних тільцях (утворюючи неактивний карбоксигемоглобин замість активного гемоглобіну), роблячи їх нездатними транспортувати кисень до тканин. Мало того, концентрація карбоксигемоглобіну в крові плода зазвичай на 10-15% вище, ніж в крові матері. Страждають при цьому найчутливіші до кисневого голодування органи плода (мозок, нирки, серце). Паління несприятливо впливає на процес закладки і розвитку нервової трубки у плода, веде до народження немовлят з вродженими аномаліями розумового розвитку, а також з вадами розвитку по типу  вовчою пащі і заячої губи.

У жінок, що палять, частіше ніж у непалящих, народжуються діти з вадами серця і дефектами розвитку носоглотки, паховими грижами, косоокістю. Віддаленими наслідками паління під час вагітності може бути відставання дитини в навчанні, дратівливість, некерованість. Можливий також розвиток астми.

Коли потрібно кинути палити? Варто подумати про майбутню дитину і кинути палити заздалегідь, ще на етапі планування вагітності, до зачаття або відразу після. Якщо ж Ви курите і тільки що виявили вагітність, то Ви повинні припинити куріння до терміну 14 тижнів. В цьому випадку шанс народити здорову дитину майже не відрізняється від такого у здорової, що не палить, вагітної жінки.

При наявності бажання можна кинути палити при будь-якій кількості викурених в день сигарет. Але всі фахівці безсилі, якщо вагітна жінка не хоче кидати. Є жінки, які намагаються звести до мінімуму кількість викурених в день сигарет в період вагітності. Це безглуздо, тому що не дає потрібного результату. Якщо Ви народите хвору і слабку дитину, спалюючи лише дві сигарети в день, кого Ви будете звинувачувати в наявній патології? Звісно, тільки себе. Адже в цьому випадку здоров’я та життя ще не народженої дитини повністю в руках матері. Незворотні наслідки може мати навіть одна сигарета.

Паління після пологів. Відновити паління без шкоди для здоров’я дитини можна тільки після закінчення періоду годування грудьми, оскільки нікотин проникає в грудне молоко. Крім відомих симптомів отруєння нікотином, у дитини може постраждати імунна система.

Паління під час вагітності – це завжди ризик, завжди обтяжуючий фактор. А навіщо це потрібно? Набагато корисніше просто відмовитися від сигарет, ніж гадати, зашкодять або не зашкодять вони вашій майбутній дитині. Вагітність – прекрасний привід кинути палити, адже ви відповідальні не тільки за своє здоров’я, але і за здоров’я вашого ще не народженого малюка! Бути вашій дитині здоровою чи ні – вирішувати вам.