Іван Гавриш: Від туберкульозу не застрахований ніхто

Відсоток інфікованості населення мікобактерією туберкульозу залежить, насамперед, від епідеміологічної ситуації у конкретній країні. У цілому ж у світі збудником туберкульозу інфіковано до 70% населення.

Якщо традиційно вважалося, що туберкульоз – хвороба виключно бомжів і звільнених з ув’язнення, то наразі цей стереотип розвіяний. Про це каже експерт ДОЗ за напрямком «Фтизіатрія», в. о. генерального директора ОКНП «Чернівецький обласний клінічний протитуберкульозний диспансер» Іван Гавриш.

За його словами, від туберкульозу не застрахований ніхто, незалежно від статків. Ризик захворіти напряму пов’язано з міцністю імунітету, який, у свою чергу, на 90% залежить від соціальних чинників або інакше – від умов життя, від того, що людина їсть, де живе, чи часто зазнає стресів тощо.

Відтак соціальні чинники є лише, так би мовити, лише спусковим гачком для збудника туберкульозу, яким, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, інфіковано до 70% населення.

– Хоча більшість хворих на туберкульоз в області складають люди працездатного віку, які ніде не працюють, є серед хворих й представники середнього класу та навіть доволі заможні люди, котрі хворіють на тлі, здавалося б, повного фінансово-соціального благополуччя, – каже І. Гавриш.

Тому, з його слів, щоб запобігти розвитку захворювання, його потрібно вчасно виявити.

– Рентгенобстеження один раз на рік чи два роки вже не має цінності. У такий спосіб можливо виявити лише запущені форми, а туберкульоз потрібно розпізнавати на якомога більш ранній стадії, – пояснює головний фтизіатр області. – Тому при перших же тривожних симптомах потрібно одразу звертатися до лікаря. Ці симптоми – невмотивований кашель, який не минає протягом трьох тижнів і більше, та котрий не піддається традиційному лікуванню, втрата людиною ваги на фоні загального благополуччя зі здоров’ям, періодичне підвищення температури тіла вище 37º, особливо у другій половині дня, більш рясне, ніж зазвичай, нічне потовиділення.

Не потрібно чекати, доки виникнуть усі ці симптоми. На обстеження потрібно звернутися навіть при появі лише одного з них. Головне – не зволікати, бо що раніше розпочати лікування, то більший шанс одужати.