Здорові зуби – запорука здоров’я всього організму

20 березня – Всесвітній день здоров’я ротової порожнини. Мета цієї події – використати 20 березня як можливість для додаткового проведення заходів та ініціатив, спрямованих на підвищення інформованості широкої громадськості в питаннях гігієни порожнини рота, а також розширення наукової бази з вивчення впливу захворювань порожнини рота на загальний стан здоров’я і розробка ефективних методів профілактики.

Основою здоров’я ротової порожнини є вчасне виявлення захворювання зубів. Про основні причини загострення стоматологічних захворювань та їх  профілактику розповідає координатор групи експертів Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА за фахом «Стоматологія», завідуюча кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет», доктор медичних наук, доцент Наталія Кузняк.

– Найтвердіша речовина в людському тілі – зубна емаль. Зі шкільних років пам’ятаємо, як нам демонстрували вплив захворюваності зубів на весь організм. За поганого стану нервової, ендокринної систем, шлунково-кишкового тракту більш активно руйнуються зуби та кісткова тканина, що оточує та утримує зуб, – каже пані Наталія. – Водночас, велика кількість хворих зубів, вогнища запалення у тканинах навколо зуба, стають причиною захворювань нирок, серця, печінки. Втрата зубів, а отже, жувальної ефективності, провокує загострення захворювань шлунково-кишкового тракту.

У холодну пору року частота випадків загострення стоматологічних захворювань значно зростає. Через несвоєчасну санацію ротової порожнини, негативний холодовий фактор та часті інфекційні захворювання, усі хронічні захворювання зубів і тканин, що оточують зуб, мають тенденцію до прогресування. Тобто, хвороби, які мали безсимптомний перебіг і про існування яких пацієнт може навіть не здогадуватися, починають його турбувати та проявлятися у вигляді гострого болю, припухлості або різноманітних висипань на слизовій оболонці рота. Тому не слід зволікати та займатися самолікуванням, а негайно звертатися за допомогою до лікаря-стоматолога.

 

Профілактика стоматологічних захворювань

Профілактику стоматологічних захворювань треба починати з раннього дитячого віку, буквально з 12 місяців і дотримуватися впродовж  усього життя. Йдеться і про профілактичні огляди, і про лікування, гігієну (вона є основою міцних та здорових зубів, тому потрібно чистити зуби щонайменше два рази на день), вживання достатньої кількості кальцію, вітаміну D, і про обмеження споживання солодощів. Наукою доведено, що на 50% здоров’я людини залежить від способу її життя, до якого належить і гігієна, і харчування. Наразі ж пересічний українець вживає лише 50% добової потреби кальцію, а 30% населення має дефіцит вітаміну D (який сприяє засвоєнню кальцію), що породжує проблеми, у тому числі – стоматологічні.

Необхідно пам’ятати, що лікування й профілактика захворювань зубів та ясен найбільш ефективні на ранніх стадіях, при перших ознаках хвороби. Тому навіть здоровій людині треба бувати у стоматолога не рідше 1 разу на рік.

Відвідування спеціаліста обов’язкове також з метою контролю за станом порожнини рота і з точки зору розвитку пухлин. Є низка захворювань слизової оболонки порожнини рота (лейкоплакія, гіперкератоз губ, ерозивний хейліт, хронічні тріщини губ тощо), що протікають поволі, не завдають болю або інших неприємностей, але мають схильність перероджуватися у злоякісні пухлини. Своєчасне їх виявлення та лікування допоможе зберегти не тільки здоров’я, а й життя людини.

Солодощі – ворог дитячих зубів

Експерт нагадує, що одним із найбільших ворогів зубів є солодощі. Тому їх споживання краще обмежити, а після вживання обов’язково чистити зуби. Ця порада головним чином стосується дітей, адже стан стоматологічного здоров’я наймолодших пацієнтів лікарі оцінюють як незадовільний: рівень захворюваності українських підлітків у рази вищий, порівняно з їхніми однолітками із Європи.

Необхідно з дитинства приділяти увагу гігієні порожнини рота, грамотно харчуватися, адекватно навантажувати зубощелепну систему, регулярно відвідувати стоматолога. Таким чином Ви збережете свої зуби, і, відповідно, забезпечите здоров’я всього організму. Бо хоч би яким досконалим не було лікування, хворобі краще запобігти.