Олександр Кушнір: Глаукома – злодій, який краде зір

Щороку 6 березня в усьому світі відзначають Всесвітній день боротьби з глаукомою, який започатковано у 2008 році за ініціативи Всесвітньої асоціації глаукоми (WGA) та Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою (WGPA).

Про основні причини, групи ризику та профілактику глаукоми розповідає експерт Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації за фахом «Офтальмологія», лікар офтальмологічного  відділення ОКУ «Чернівецька обласна клінічна лікарня» Олександр Кушнір.

– Глаукома – це  хронічне захворювання очей, що перебігає з періодичним або постійним підвищенням внутрішньоочного тиску, розладами відтоку внутрішньоочної  рідини, порушеннями в сітківці та зоровому нерві, що супроводжуються розвитком дефектів поля зору та атрофією зорового нерву.  Втрата зору спричинена глаукомою має незворотній характер, тому що гине зоровий нерв.

За даними  ВООЗ  у світі нараховується понад 100 млн.  хворих з глаукомою, в Україні понад  200 000. У 15% незрячих людей у світі глаукома послужила причиною сліпоти. Що стосується Чернівецької області, на диспансерному спостереженні з приводу глаукоми перебуває 13895 хворих на глаукому, минулого року офтальмологи області виявили 483 випадки захворювання. Проліковано стаціонарно 884 пацієнтів, прооперовано 47 чоловік.

– На які симптоми захворювання варто звернути увагу?

– Глаукома дуже підступне захворювання, бо перебігає, як правило, безсимптомно. Тому її часто порівнюють зі злодієм, який непомітно краде зір. Звуження поля зору розвивається поступово, іноді прогресує протягом декількох місяців або й років, тому нерідко пацієнти випадково виявляють значне погіршення або відсутність зору на одне око. Деколи пацієнти скаржаться на появу «туману» перед оком, наявність райдужних кіл навколо  джерела світла, головний біль, біль в надбрівній ділянці та скроні, зниження зору в темряві, почервоніння ока. При  відкритокутовій глаукомі зазвичай вражаються обидва ока.

– Хто належить до груп ризику захворіти на глаукому?

– Як правило, глаукома розвивається після 35-40 років, хоча трапляється й вроджена, яка зустрічається дуже рідко (у однієї дитини зі 100 тисяч). Більше від інших ризикують захворіти на глаукому особи, які мають розлади нервової і серцево-судинної систем, атеросклероз, короткозорість та ендокринні захворювання. Встановлена також спадкова схильність до глаукоми.

– Чи можливо повністю вилікуватися від глаукоми та яка основна профілактика захворювання?

– Раннє виявлення глаукоми має важливе прогностичне значення, що визначає ефективність лікування та стан зорових функцій. Провідне значення в діагностиці глаукоми відіграє визначення очного тиску, детальне вивчення очного дна, обстеження кута передньої камери, дослідження поля зору. Основними методами вимірювання внутрішньоочного тиску є тонометрія, еластотонометрія, добова тонометрія, що відображає коливання тиску протягом доби. Показники внутрішньоочної гідродинаміки визначаються за допомогою електронної тонографії ока. Невідємною частиною обстеження  при глаукомі є периметрія- визначення меж поля зору за допомогою різних методик. Що дозволяє виявити навіть початкові зміни полів зору, які не помічає пацієнт. Необхідно чітко розуміти, що повністю вилікуватися від глаукоми неможливо, проте дане захворювання можна тримати під контролем. На ранній стадії  захворювання, коли ще не відбулися незворотні зміни, можна досягти задовільних функціональних результатів лікування глаукоми. Лікування розпочате на початкових стадіях, дозволяє уповільнити прогресування глаукоми та зберегти зір, тому велике значення має раннє виявлення захворювання. Профілактика захворювання полягає  в регулярних оглядах офтальмолога осіб груп ризику- з обтяженим соматичним та офтальмологічним чинником, спадковістю, старші  40 років. Пацієнтам, що страждають глаукомою та знаходяться на диспансерному обліку у офтальмолога, необхідно регулярно кожні 2-3 місяці відвідувати фахівця та чітко дотримуватися  рекомендованого лікування. Варто пам’ятати, що безконтрольність глаукоми призводить до незворотніх втрат зору та інвалідизації.