6 березня – Всесвітній День боротьби з глаукомою

6 березня 2020 року відмічається Всесвітній День боротьби з глаукомою, який проводиться з 2008 року за ініціативою Всесвітньої асоціації товариств глаукоми та Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою.

За данними  Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) в світі нараховується понад 100 млн. хворих з глаукомою, в Україні – понад  200 000. 15 % людей у світі втратили зір внаслідок глаукоми.

В Чернівецькій області на диспансерному обліку перебуває 13895 хворих на глаукому, минулого року офтальмологи області виявили 483 випадка захворювання.

Термін „глаукома” об’єднує велику групу захворювань очей, яка характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску з подальшим розвитком дефектів поля зору, зниженням центрального зору та атрофією зорового нерву. Найчастіше хвороба розвивається непомітно. Порушення відтоку внутрішньоочної рідини – одна із найчастіших причин незворотньої сліпоти.

Факторами, які спричиняють глаукому, є: розлад нервової, серцево -судинної систем; ендокринні та спадкові захворювання. Наприклад, 40 % пацієнтів із патологією очного дна ока складають люди, хворі на діабет.

Як правило, пацієнти звертаються до лікаря, коли зір вже значно втрачений. Але існує ряд симптомів, на які варто звернути увагу та при їх наявності терміново звернутися до лікаря: «літаючі мушки» перед очима, райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього, затуманювання зору, часта зміна окулярів.

З метою профілактики та виявлення перших ознак захворювання всім особам старше 40 років необхідно один раз на рік контролювати рівень внутрішньоочного тиску.

Діагностика глаукоми комплексна. Для встановлення діагнозу необхідно перевірити зір, поле зору (на початку захворювання або лише при підозрі на нього – комп’ютерними методами), стан зорового нерва (традиційним оглядом – офтальмоскопією та комп’ютерними методами), виміряти рівень тиску в оці. При необхідності лікар запропонує ще додаткові методи обстеження, які допоможуть своєчасно встановити діагноз.

Глаукома належить до прогресуючих захворювань, проте раннє виявлення, адекватне лікування та чітке дотримання рекомендацій лікаря -складові успіху в боротьбі з цією хворобою.

Раннє виявлення та своєчасне лікування глаукоми дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу.