Піст очищує організм і зміцнює здоров’я

Сьогодні починається Великий піст, який готує християн до зустрічі свята Воскресіння Христового.

Про користь посту для здоров’я людини розповідає експерт Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації за фахом «Гастроентерологія», доцент кафедри внутрішньої медицини БДМУ Марина Патратій.

– Згадаймо стару iстину – постом та молитвою зцiлюється людина, – каже Марина Володимирівна. – Саме пiст здатен допомогти органiзму, який стомився вiд жирної їжi, солодощiв, надлишку калорiй, очиститися. До того ж, піст не тiльки лiкує тiло, а й очищує душу, вiдроджує психологiчну гармонiю, сприяє духовному вдосконаленню людини. Тому проведіть цей час у роздумах про життя, проаналізуйте духовний бік свого життя.

Відмова від тваринної їжі активує імунітет

Піст має важливе значення для здоров’я, оскільки чергування періодів споживання пісної їжі та тваринної зміцнює імунну систему, очищає організм від шлаків, покращує роботу всіх систем і органів.

Експерт пояснює, що навіть під час тимчасового переходу на рослинний раціон очищується кров, судини, оновлюються клiтини, шкiра стає чистою, вiдбувається омолодження органiзму. Причому перші зміни настають вже на 11-13 день. І хоча це певною мiрою стрес для органiзму, але це хороший, позитивний стрес, який запускає механiзми адаптацiї та активiзує iмунну систему. Наприклад, за цей час повністю відновлюються еритроцити. А завдяки нормалізації функції підшлункової залози покращується травлення та метаболічні процеси, а також знижується рівень холестерину у крові. До речi, рослинна їжа здатна знизити рiвень холестерину на 15%.

Як правильно постити

У першi днi утримання можливi неприємнi симптоми: головний біль, слабкiсть, нудота. Це пояснюється тим, що багато шлакiв із печiнки та кишкiвника починають надходити у кров. До речi, саме завдяки поганому самопочуттю людина може “наочно” вiдчути, наскільки вона засмiтила свiй органiзм упродовж року. Тому добре, якщо в раціоні будуть печені яблука, оскільки їх пектини виводять токсини. До речі, овочі – моркву, буряк – також можна запікати, додаючи різноманітні спеції. Добре готувати овочі на парі – це виключає застосування жиру та зменшує використання солі.

Щоб не відчувати голоду, треба збільшити кількість прийомів їжі, замість 3-разового перейти на 5-6-кратний. Якщо боїтеся відчуття голоду, завжди майте під руками перекус: яблуко, сухофрукти, горіхи. Піст не означає голод. Головне­ – сформувати пісний раціон так, щоб забезпечити організм всіма потрібними речовинами, необхідними для розумової та фізичної діяльності без нанесення шкоди та при доброму самопочутті.

У Великий піст дуже важливо по максимуму замінити тваринний білок на рослинний. Замість м’яса можна споживати: соєве молоко, соєве м’ясо, сир тофу, квасолю, сочевицю, нут або хумус, арахіс, мигдаль, волоські горіхи, фундук, пшеницю, кукурудзу; шпинат, брокколі, спаржу. Бобові – це джерело повноцінного білка, незамінних амінокислот. Вони містять вітаміни групи В, мікроелементи калій, фосфор, залізо, цинк і марганець.

Бобові містять клітковину, отже, сприяють здоров’ю кишківника і правильному рівню холестерину, вони повільно засвоюються та дають тривале відчуття енергії.

Що ж стосується жирів, то повністю від них відмовлятися на слід, але обирайте справді корисні.

Жири дають енергію, підтримують імунітет та забезпечують роботу клітин організму. В них є вітаміни А, Е і Д, холестерин та поліненасичені жирні кислоти. Ці вітаміни необхідні для роботи імунної системи, хорошого зору та обміну кальцію. Майже повна відмова від масла, олій та жирів в складі тваринних продуктів (лецитин яєць, риб’ячий жир) може бути небезпечною. Тому жири потрібні, проте вони мають бути суто рослинними: соняшникова, оливкова, лляна олії. Усього 3-4 столовi ложки рослинної олiї на день забезпечать оптимальну кiлькiсть жирiв.

Натомість від поганих транс-жирів слід відмовитися, зокрема від печива, яке містить маргарин.

Спірне питання, чи вживати під час посту сири, адже вони є продуктами тваринного походження. Проте у сирах є білки, кальцій, мікроелементи, а тому виключити їх із меню повністю не варто. Як і молочні продукти.

Зверніть увагу на квашену капусту, яка в цю пору року є незамінним джерелом вітамінів та мікроелементів, і відмовтеся від цукру, який для організму є лише баластом, а зверніть увагу на мед, фрукти, сухофрукти.

Під час посту обов’язковими є першi пiснi страви – вегетарiнськi борщi, капусняки, розсольники, круп’янi супи та супи з макаронами. Дуже кориснi у піст кашi, особливо гречана, пшоняня, вiвсяна, перлова. До них додавайте овочевi салати, овочевi рагу, узвар з сухофруктiв, щойно приготованi овочевi та фруктовi соки. На другі страви готуйте печену картоплю, плов з грибами, котлети з моркви чи капусти  пісні страви також можуть бути поживними та смачними.

Протипоказано постити:

Вагітним жінкам, особливо при токсикозі і при поганому самопочутті.

Жінкам, які годують грудьми.

Дітям та підліткам.

Літнім людям з хронічними захворюваннями.

Людям із захворюваннями органів травлення (виразкою, гастритом, холециститом, панкреатитом, гепатитом, ентеритом).

Людям з цукровим діабетом, з порушеною функцією щитовидної залози або анемією через нестачу заліза.

Виснаженим людям, що перенесли операцію або тривалу хворобу.

Людям, зайнятим важкою фізичною працею.

Обережно поститися варто людям з високим артеріальним тиском, серцевою недостатністю та тим, хто нещодавно переніс душевну травму.