Декларація із сімейним лікарем – запорука отримання безоплатних медичних послуг

Починаючи з 1 квітня нинішнього року, Національна служба здоров’я України буде оплачувати медичні послуги у лікарнях вторинного і третинного рівня лише за скеруванням сімейного лікаря.

– Отож, якщо людині потрібно буде проконсультуватися у вузького спеціаліста (кардіолога, невролога, уролога тощо) чи лягти в лікарню на планову операцію, то потрібно буде скерування від сімейного лікаря. У цьому разі за лікування буде платити не пацієнт, а НСЗУ відповідно до затверджених тарифів, – пояснює заступник начальника управління – начальник відділу реформ медицини управління реформ медицини та кадрової політики Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації Альона Чайковська. – Причому, з 1 квітня пацієнт отримає право обрати лікаря і лікарню, в якій хоче покращити своє здоров’я. Якщо раніше мешканця села скеровували до кардіолога відповідної районної поліклініки чи лікарні, то з квітня, лише маючи направлення сімейного лікаря, він зможе на власний вибір поїхати туди, де, на його думку, є кращі фахівці, обладнання тощо, у тому числі – у медичний заклад обласного центру, іншого міста чи навіть столиці. Гроші за його лікування отримає та лікарня, яку вибрав пацієнт. Але, повторюю, для цього він має мати скерування сімейного лікаря. Якщо ж з 1 квітня ви прийдете на прийом до спеціаліста без такого скерування, то за медпослугу заплатите з власної кишені. Таким чином, декларація із сімейним лікарем стане запорукою отримання безоплатних медичних послуг.

А. Чайковська додає, що без скерування сімейного лікаря безоплатно можна буде звертатися лише до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога та всім без винятку у лікарнях безкоштовно нададуть невідкладну медичну допомогу.

За її інформацією, у Чернівецькій області з сімейними лікарями наразі підписано 689 тисяч 790 декларацій. Відповідно до попередніх даних стосовно кількості населення області (904 тисячі) це складає 76,27%. Пропорційно ж до даних електронної оцінки чисельності населення, проведеної Кабінетом Міністрів України (вона засвідчила меншу майже на 200 тисяч чисельність буковинців), то в цілому декларації з сімейними лікарями вже уклали 96% мешканців області. Як і з самого початку підписної кампанії, лідерами є Новоселицький, Сторожинецький і Кіцманський райони.

– Незважаючи на те, який відсоток охоплення деклараціями є більш достовірним, звертаюся до тих, хто ще не підписав декларацію з лікарем. Адже у новій системі охорони здоров’я сімейний лікар є своєрідною перепусткою до отримання безоплатних медичних послуг, а відмова від нього – це фактично відмова від гарантовано оплачених із ваших податків медичних послуг. Від безкоштовних консультацій спеціалістів, скринінгу захворювань, лікування.