Цукровий діабет стає загрозливіше туберкульозу та СНІДу

За інформацією Держаної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України», останнім часом цукровий діабет набув масштабів глобальної епідемії, що призвела до величезних людських, соціальних та економічних втрат.

Як інформує доктор медичних наук, професор, завідувачка кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університеит» Наталія Пашковська, наразі у світі зареєстровано більше 425 млн. хворих на цукровий діабет, 1,5 млн. з них – мешканці України, проте, за оцінками експертів, реальна кількість хворих на цукровий діабет вища в рази. У Чернівецькій області на обліку перебуває близько 40 тис. хворих. В Україні головною проблемою цукрового діабету є його пізня діагностика та низький рівень обізнаності хворих.

Летальність внаслідок цукрового діабету більша, ніж від ряду інфекційних хвороб

Наталія Пашковська відзначає, що гостроту проблеми визначає не тільки значне поширення даного захворювання, але й швидкий розвиток ускладнень, що призводять до інвалідності й смерті пацієнтів. Так, хворі на цукровий діабет у різних країнах на 60–85% формують товариства сліпих. У близько 40-50% осіб із цукровим діабетом 1типу помирає від хронічної ниркової недостатності. Частота інфаркту міокарда за наявності діабету серед різних категорій населення зростає у 2-5 разів, інсульту – у 2-6 разів, а близько половини усіх ампутацій нижніх кінцівок, не пов’язаних із травматизмом, припадає на пацієнтів з цим захворюванням. Від цукрового діабету щорічно помирає більше людей, ніж від туберкульозу, малярії та СНІДУ разом взятих. При цьому незнання або невикористання наявних знань про це захворювання ставить під загрозу здоров’я і благополуччя майбутніх поколінь.

Зважаючи на актуальність проблеми, Всесвітня організація охорони здоров’я та Міжнародна діабетична федерація з 1989 року офіційно проголосили 14 листопада Всесвітнім днем діабету на світовому рівні. Останніми роками цей День проходить під егідою ООН, яка поставила діабет в один ряд зі СНІДом та туберкульозом, віднісши його до соціально-значущих захворювань.

Основна мета запровадження цього тематичного дня полягає у поширенні серед населення різних країн знань про цукровий діабет, про чинники, що ведуть до його розвитку та заходи, які потрібно здійснювати для попередження його винекнення. Підвищення обізнаності мешканців різних країн про це захворювання обумовить раннє виявлення цукрового діабету та його ускладнень, зниження фінансових витрат, а також об’єднання зусиль оточуючих для підтримки пацієнтів у реалізації себе в суспільстві як повноправних громадян.

Щоб зменшити ризик розвитку цукрового діабету потрібно:

  1. Запобігти розвитку ожиріння та коливань ваги. Зайва маса тіла – найважливіший чинників ризику в розвитку діабету 2 типу.Ще батько медицини Гіппократ вважав, що дія ліків швидкоминуча, а користь від дієти залишається надовго. Потрібно харчуватися здоровою їжею, що включає велику кількість клітковини (овочів, деяких каш). Їсти менше солодкого. Харчуватися малими порціями 4-5 разів на день, щоб уникнути стрибків глюкози в крові.
  2. Мати регулярні фізичні навантаження. Заняття фізкультурою повинні стати гармонійною складовою повсякденного ритму життя людини. При цьому дуже важливо підібрати той вид фізичної активності, який приноситиме задоволення, а не стане черговим тягарем. Комусь подобаються командні ігри, біг, а хтось надає перевагу звичайним прогулянкам. У будь-якому випадку слід змінювати спосіб життя, менше користуватися автомобілем та громадським транспортом, більше ходити пішки. Рекомендується користуватися крокоміром (можна встановити програму на мобільному телефоні). Фахівці з фітнесу рекомендують проходити 10 тис. кроків на день. Варто зазначити, що заняття фізкультурою є одним із найбільш простих та доступних методів профілактики та лікування діабету, який, до того ж, не потребує особливих матеріальних витрат.
  3. Уникати стресових ситуацій, змінити своє ставлення до неприємних речей, слідкувати за душевною рівновагою.
  4. Спати достатню кількість часу (не менше 7 годин, в ідеалі 8), оскільки порушення нічного сну і тим більше його відсутність підвищують резистентність клітин до інсуліну.
  5. Проходити регулярні медичні обстеження, зокрема аналіз крові на глюкозу.Ті, у кого в родині були хворі на цукровий діабет, повинні робити це раз на рік; ті, у кого спадковість неускладнена – раз в три роки.

Надзвичайно важливо вчасно розпізнати в себе або у своїх близьких симптоми цукрового діабету задля своєчасного лікування і профілактики ускладнень.

Ознаки можливо розвитку цукрового діабету

Класичні скарги хворих на цукровий діабет – це сухість у роті, спрага, збільшення об’єму та почастішання сечовиділення. У деяких випадках (переважно у хворих на цукровий діабет 1-го типу) виражена недостатність інсуліну призводить до різкого схуднення та накопичення в організмі кетонових тіл, зокрема ацетону, що може викликати нудоту, блювання, біль у животі, задишку. При цьому, якщо вчасно не діагностувати діабет, який “маскується” під інші захворювання, пацієнт може впасти в кому. Водночас цукровий діабет 2-го типу, який виникає переважно в осіб після 40 років з надлишковою вагою, часто буває взагалі безсимптомним. Нерідко діабет діагностується випадково, зокрема під час професійних оглядів.

Проте існують і малоспецифічні клінічні ознаки діабету, які можуть свідчити про наявність цього захворювання, зокрема: хронічні гінгівіти, стоматити, парадонтоз, випадіння зубів; хронічні гнійничкові захворювання шкіри, фурункульоз, схильність до грибкових уражень; свербіж шкіри та слизових оболонок (вагінальний свербіж); погане загоєння ран; біль, печіння, відчуття “повзання мурах по тілу”, оніміння в стопах; погіршення зору, статева слабкість, порушення менструального циклу. Крім того, цукровий діабет 2-го типу, як правило, супроводжується ожирінням, артеріальною гіпертензією, атеросклерозом. До групи ризику також входять особи, у яких в родині є хворі на цукровий діабет, жінки, які народили дитину вагою понад 4,5 кг або мали діабет вагітних.

У разі спостереження у себе чи своїх рідних ряду перелічених симптомів, зверніться на консультацію до свого лікаря, який за необхідності скерує вас до вузькопрофільних фахівців. Чим раніше звернете увагу на можливі ознаки цукрового діабету, тим більше шансів вчасно виявити це захворювання та попередити його смертельно небезпечні наслідки.

Цьогорічний Всесвітній день діабету проходить під гаслом «Сім’я і діабет. Діабет стосується кожної родини». Тож перед кожним членом нашого суспільства стоїть надзвичайно важливе завдання – захистити себе і свою родину від діабету та його небезпечних наслідків.

Джерело: http://www.guchernses.gov.ua/