Ожиріння – проблема сучасності

Тіло – багаж, котрий несеш все життя.
Чим він важчий, тим коротша подорож.
Арнольд Глазгоу

Ожиріння – одна з найскладніших медико-соціальних проблем сучасності. У багатьох країнах світу за останні 10 років захворюваність на ожиріння збільшилася в середньому вдвічі. Розрахунки експертів ВООЗ засвідчують, що до 2025 р. число хворих на ожиріння у світі становитиме 300 млн осіб.

– Серед працездатного населення України ожиріння виявляють майже в 30% випадків, а надмірну масу тіла має кожний четвертий мешканець, – інформує експерт Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА за фахом «Ендокринологія», лікар-ендокринолог міської лікарні №1 Чернівців Світлана Шевчук. – Характерні для сучасного суспільства малорухомий спосіб життя, нераціональне харчування зі збільшенням кількості рафінованих продуктів, постійні психологічні стреси призводять до зростання кількості хворих на ожиріння серед осіб будь-якого віку, особливо серед молоді та дитячого населення.

Згідно з дослідженнями Університету в Техасі, люди, які постійно вживають газовані солодкі напої, на 70% більше страждають зайвою вагою ніж ті, хто надає перевагу каві та чаю з цукром.

Парадоксально, але в заможних країнах зайва вага є більшою проблемою серед бідніших та менш освічених верств населення, а в бідних навпаки.
Частково причиною збільшення проблеми надмірної ваги у світі є погіршення якості харчових продуктів. Наприклад, куряче м’ясо в результаті виведення найбільш продуктивних порід та зміни специфіки вирощення курей сьогодні містить на 260% більше жиру ніж 50 років тому.
Люди, які регулярно снідають та обідають в кафе та ресторанах у двічі більше ризикують набути ожиріння, ніж ті, які їдять дома.
Правильна дієта батьків до зачаття дитини відіграє важливу роль в здоров’ї малюка.

Як показують наукові опитування, багато  мешканців великих міст вважають, що зайва вага відбивається тільки на зовнішньому вигляді і боротися з нею слід для того, щоб повернути собі колишню красу. Однак насправді, як відзначає експерт, кожен зайвий кілограм чинить негативний вплив на стан внутрішніх органів, на кістки і суглоби: що веде до розвитку артритів і артрозу. Додаткова маса тіла посилює навантаження і на серце, провокуючи судинні патології, в тому числі, гіпертонію, ішемічну хворобу серця. У результаті ожиріння може розвинутися панкреатит і холецистит, цукровий діабет II типу, безпліддя, еректильна дисфункція, жирова дегенерація печінки, а також рак молочної і передміхурової залози, печінки, кишківника.

Як визначити наявність зайвої ваги

Лікар рекомендує регулярно вимірювати індекс маси тіла (ІТМ), окружність талії та її співвідношення зі стегнами, рівень холестерину крові, а також пильнувати, чи не виникає задишка.

ІМТ вважається оптимальним показником для оцінки розмірів тіла (ваги та зросту), які дозволяють визначити ризики негативного впливу на стан здоров’я.

Індекс маси тіла розраховується шляхом ділення маси тіла (у кілограмах) на квадрат росту (у метрах квадратних).

Показник ІМТ, кг/м2 Ознаки
Менше 18.5 свідчить про недостатню вагу
18,5-24,9 еквівалент нормальної маси тіла
25,0-29,9 вказує на наявність зайвої ваги
Понад 30 є ознакою ожиріння

Для дітей та підлітків, які продовжують рости, використовуються спеціальні таблиці, в яких нормальні межі ІМТ зазначено для кожного віку.

У середньому надлишкова маса тіла знижує очікувану тривалість життя у чоловіків при 10 % перевищенні норми на 13 %, при 20 % перевищенні – на 25 %, при 30 % перевищенні – на 42 %.

Ще одним об’єктивним показником зайвої ваги є стан окружності талії, який доповнює ІМТ і також відображає ризик небезпечних захворювань. Зокрема, найнижчий ризик розвитку небезпечних хвороб у жінок з окружністю талії до 79 см. Окружність талії 80-87 см свідчить про підвищення ризику появи важких хвороб, а показник 88 см і більше є ознакою високого ризику.

Оптимальна окружність талії у чоловіків – 93 см. Показники окружності талії у чоловіків понад 94 см та більше 102 см асоціюють з підвищеним та високим ризиком небезпечних захворювань відповідно.

Попередження ожиріння – у здоровому харчуванні

На сьогодні важливість повноцінного харчування для підтримки здоров’я людини є встановленим фактом. Правильне харчування – невід’ємна частина здорового способу життя. Різні маркетингові дослідження підтверджують, що вироби з борошна, жирне м’ясо, ковбаси та сосиски, їжа швидкого приготування все більше витісняють з раціону українців овочі та фрукти. Вивчення фактичного харчування показало, що в Україні відсутня культура харчування, яка формує ставлення до їжі як до джерела здоров’я та довголіття. Українці часто їдять шкідливу їжу – гамбургери, чіпси, шоколадні батончики тощо, які є дуже калорійними та розвивають харчову залежність. Незважаючи на те, що, поївши, людина ніби наситилась, вже через годину в неї знову виникає почуття голоду. Вага від такого харчування постійно збільшується. Відтак, аби запобігти ожирінню, варто відмовитись від їжі швидкого приготування.

Значну роль у профілактиці ожиріння та зменшенні маси тіла також відіграє й така важлива складова продукту, як глікемічний індекс. Продукти з високим глікемічним індексом (картопля, білий хліб, цукор, кондитерські вироби, деякі овочі та фрукти) стимулюють викид більшої кількості інсуліну підшлунковою залозою, внаслідок чого при відсутності енерговитрат швидко утворюється жирова клітковина.

Для досягнення стрункої фігури необхідно:

– споживати переважно продукти з низьким глікемічним індексом – хліб з борошна грубого помелу, вівсяні пластівці, овочі та фрукти, за виключенням бананів, картоплі;

– споживати адекватну кількість калорій зі здорових продуктів;

– зменшити споживання солі, цукру, тваринних жирів, а також технічно перероблених продуктів, трансжирів;

– дотримуватися режиму харчування (робити 3 основні прийоми їжі і 1-2 перекуси) та пити достатньо рідини, в основному за рахунок простої природної води (зменшити споживання солодких напоїв й відмовитись від алкоголю. Ніколи не пропускайте сніданок. Між основними прийомами їжі з’їдайте яблуко, невелику кількість сухофруктів, випивайте склянку натурального йогорту (кефіру).

– ще одним важливим завданням у профілактиці надлишкової маси тіла та ожиріння є зміна способу життя на більш рухливий. Щоб не допустити виникнення проблеми, займіться будь-яким видом спорту. Рух – це не тільки життя, але і стрункість, краса і здоров’я. Не забувайте про щоденні прогулянки на свіжому повітрі, адже надходження додаткових порцій кисню в кров сприяє активізації обміну речовин.

Пам’ятайте, темп зменшення ваги повинен становити не більше 0,5-1,0 кг за тиждень, 10-15% від загальної маси тіла – протягом 3 місяців із подальшим підтримуванням досягнутого результату впродовж 6-9 місяців.

Доведено, що зменшення ваги на 5-15% від початкової величини супроводжується значним покращанням перебігу супутніх захворювань. Досягнення такої втрати маси тіла є фактично і фізично реальним, проте дуже інтенсивне зменшення маси тіла є небезпечним, оскільки існує ризик виникнення рецедивів і розвитку ускладнень.

Дотримання основних рекомендацій дозволить нормалізувати вагу і назавжди позбутися від зайвих кілограмів.