Здорові нирки скрізь і кожному

Кожного другого четверга березня, починаючи з 2006 року, за ініціативи  Всесвітнього нефрологічного товариства відзначають Всесвітній день нирки, а 27 березня – День нефролога. 2008 року до Глобального проекту, який підтримало більше 120 країн світу, приєдналася Україна. «Адже тема запобігання нефрологічним захворюванням дуже важлива й актуальна. За визначенням експертів ООН, хвороби нирок є найбільш серйозним неінфекційним захворюванням сучасності, оскільки патологію органів сечовиділення має не менше 10% населення планети, тобто, фактично кожен десятий», – наголошує експерт Департаменту охорони здоров’я ЧОДА за фахом «Дитяча нефрологія», завідуюча нефрологічним відділенням Чернівецької міської дитячої клінічної лікарні Тетяна Андрійчук.

Вона наголошує, що зважаючи на важливість теми, девіз цьогорічного Всесвітнього дня нирки – «Здорові нирки скрізь і кожному» – не випадковий, а його метою є:

 • звернути увагу соціуму до проблеми та підвищити обізнаність населення щодо важливості нирок,
 • розповсюджувати інформацію, що захворювання нирок зустрічаються часто, мають руйнівні наслідки, але піддаються лікуванню при ранній діагностиці і своєчасному лікуванні, особливо у маленьких пацієнтів,
 • забезпечити етапність надання медичної допомоги пацієнтам із нефрологічними захворюваннями,
 • підняти престиж професії нефролога.

Розуміння важливості діагностики захворювань нирок особливо у дитячому віці дозволяє виявити та превентивно спостерігати за пацієнтом із підвищеним ризиком розвитку хронічної хвороби нирок протягом життя. Доведено, що артеріальна гіпертензія та хронічна хвороба нирок у дорослих «родом із дитинства».

Здоров’я нирок закладається у перші роки життя дитини за умови, що батьки здорові, не мають шкідливих звичок, супутньої соматичної патології та генетичних хвороб нирок у сімейному анамнезі. Першою передумовою здоров’я є гармонія в малому тазу. Хронічні закрепи, генітальні інфекції, яке б із цих захворювань не виникало, воно обов’язково «втягне» у стан хвороби всі органи сечостатевої системи.

Нирки вимагають води. І дітей до цієї корисної звички треба привчати змалечку. При цьому не слід зловживати мінеральною водою із високим ступенем мінералізації, позаяк така вода є лікувальною і в разі постійного вживання замість користі може завдати шкоди. Газовані напої та кава подразнюють нирки, вони є передумовою формування камінців, тому їх не потрібно дозволяти пити дітям. Не полюбляють нирки також енергетичні напої, «кольорові» соки, алкоголь.

Крім цього, нирки мають свої гастрономічні уподобання. Оскільки однією з їх функцій є виведення «сміття», нирки люблять продукти з сечогінною, послаблюючою дією (гарбуз, кабачки, дині, яблука). А ось м’ясними, копченими, ковбасними, жирними продуктами, бульйонами та цитрусовими організм дитини не слід перевантажувати. А чіпси, шоколад, суниці (у великій кількості) та щавель узагалі можуть мимоволі спровокувати проблеми із нирками, тому з ними слід бути дуже обережними. Це ж стосується дієт, про що батькам необхідно вести роз’яснювальні бесіди із дівчатками. Адже різке схуднення зазвичай є результатом нефроптозу, тобто опущенням нирок із їх подальшими проблемами.

Хвороби сечової системи, що проявляються клінічною картиною, а саме – лихоманкою, больовим синдромом, змінами в аналізах сечі запального характеру, батьки цілком в змозі розпізнати. Тому головним для них є не зволікати із візитом до лікаря, аби запобігти формуванню хронічного захворювання з причини несвоєчасно розпочатого лікування.

Загальні симптоми інтоксикації, як от швидка втомлюваність, підвищення температури тіла до 37-37,9º (особливо у вечірні години), періодичний біль у поперековій ділянці, відставання у фізичному розвитку, «мішки» під очима, коливання артеріального тиску, проблеми з сечовипусканням (його почастішання, болючість, чи, навпаки, нечасті, великими порціями, невтримання сечі, чи недобігання до горщика), зміни кольору сечі (мутна з неприємним запахом, кольору пива, м’ясних помиїв) і поява набряків у дитини – є сигналами «збою» у роботі нирок, що потребує негайного звернення до фахівця. Несприятливі наслідки хвороби можна попередити чи відстрочити шляхом ранньої діагностики та своєчасно розпочатого лікування майже у 60% хворих. Для цього потрібні рутинні, недорогі лабораторні дослідження: загальний аналіз сечі, вимірювання артеріального тиску, визначення швидкості клубочкової фільтрації.

У дітей, на відміну від дорослих, при своєчасно проведених лікувальних заходах вдається досягти повного одужання чи хоча б призупинити прогресування патологічних змін навіть при сформованій хронічній нирковій недостатності на 1-2- й, рідше на 3-й стадії.

Ефективною також є профілактика захворювання нирок, тим більше, що ці прості заходи як для дорослих, так і для дітей не вимагають значних коштів.

 1. Не займайтеся самолікуванням, самостійно призначаючи собі чи дитині знеболювальні, жарознижувальні препарати, антибіотики, ліки з «реклами» із Інтернету.
 2. Пийте достатню кількість рідини, споживайте збалансовану їжу для оптимального розвитку та функцій дитячого організму, обмежте їм кількість споживаної солі та прянощів.
 3. Регулярно контролюйте рівень артеріального тиску.
 4. Формуйте у дитини ритм спонтанних сечовипускань, не зловживайте памперсами, привчайте її до горщика,
 5. Своєчасно здавайте аналізи після перенесених захворювань, дитячих інфекцій, перед проведенням щеплення, оперативного втручання, особливо це стосується пацієнтів ендокринологічного, урологічного, кардіологічного, алергологічного профілю та при обтяжливому сімейному анамнезі,
 6. Навчайте дитину дотриманню особистої гігієни, до регулярного спорожнення кишківника.
 7. Своєчасно здійснюйте санацію хронічних вогнищ інфекції.
 8. Більше рухайтеся, не зловживайте перебуванням на сонці, не переохолоджуйтесь при купанні у водоймах.
 9. Одягайтеся по сезону, а не по моді.
 10. Позбудьтеся шкідливих звичок.
 11. У разі появи несприятливих симптомів, не затягуйте візит до лікаря (особливо це стосується батьків хворих дітей), а у подальшому чітко виконуйте лікарські рекомендації.