Відчуття щастя позитивно впливає на стан фізичного здоров’я

Сьогодні, 20 березня, у світі відзначають Міжнародний день щастя. Рішення про відзначення цього дня прийняла Генеральна Асамблея ООН на своєму 118-му пленарному засіданні. На офіційну думку ООН, сприяння процесам сталого розвитку, справедливості та викорінення злиднів, більш комплексного та збалансованого підходу до економічного зростання, активне сприяння благополуччю всіх народів, невід’ємно стосується питань забезпечення щастя як для окремої особистості, так і для суспільства в цілому.

Про те, що таке «щастя» і як його досягти розповідає експерт Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА з медичної психології та психотерапії, керівник Центру медичної психології ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет», доцент кафедри внутрішньої медицини, фізичної реабілітації та спортивної медицини БДМУ Олександр Поліщук.

– Олександре Юрійовичу, поясніть, будь ласка, з точки зору психології, що таке «щастя»?

– Запитанням: «Що ж таке щастя?» людство переймалось ще з часів древньогрецьких філософів, вивченням поняття щастя займаються різні науки: філософія, етика, психологія, історія, і навіть медицина. Однак чіткого визначення щастя немає, адже кожен розуміє його по-своєму. У найширшому розумінні щастя – психоемоційний стан цілковитого задоволення життям, відчуття повної радості. На думку американського психолога АбрахамаМаслоу (автора відомої «піраміди потреб»), сутністю щастя є задоволення потреб людини: від фізіологічних (голод, спрага, сон) і до найвищої потреби у самореалізації. Отже, люди щасливі – це люди самореалізовані. Фізіологами  встановлено, що за стан щастя відповідає кора лівої передлобної частки головного мозку, також загальновідомі «гормони щастя» – ендорфіни, серотонін, дофамін.

Як можна оцінити рівень щастя українців?

– Найвідоміший рейтинг країн світу за рівнем щастя населення (WorldHappinessReport) складається  під егідою ООН в рамках глобальної ініціативи «Мережа рішень сталого розвитку» і враховує понад 30 показників, таких як валовий внутрішній продукт на душу населення, очікувана тривалість життя, соціальна підтримка, сприйняття корупції, привабливість країни для іммігрантів та багато інших.  Україна за 2018 й рік зайняла 138-е місце в рейтингу зі 156 країн світу. Лідирують в рейтингу найщасливіших країн Фінляндія, Норвегія, Ісландія, Швейцарія, Нідерланди, Канада, Нова Зеландія, Швеція та Австралія.

Натомість  за даними «індексу щастя», який вивчає міжнародна  фундація NEF (NewEconomicsFoundation) на основі суб’єктивної оцінки благополуччя, рівня здоров’я та екологічного стану оточуючого середовища перші місця найщасливіших країн займають: Коста-Рика, В’єтнам, Колумбія, Беліз, Сальвадор, Ямайка, Панама, Гватемала. Щоправда, Україна в цьому рейтингу також розташована наприкінці першої сотні.

Попри усі проблеми і негаразди, більшість жителів України не втрачають оптимізму. Згідно опитування, яке проводив Київський міжнародний інститут соціології (КМІС)  у травні 2018 року щасливими або скоріше щасливими себе відчували 63% мешканці України, 16% почувалися частково щасливими, частково ні, і 17% – нещасливими. Порівняно із  2017 роком, частка щасливих українців збільшилася на 10%.

– Від чого залежить відчуття щастя і що робить людей щасливими?

– Ґрунтуючись на результатах наведених досліджень, можна зазначити, що відчуття щастя залежить від багатьох чинників, у тому числі соціально-демографічних ознак. Молоді люди загалом щасливіші, аніж старші. В Україні з віком рівень щастя знижується майже лінійно, зниження частки щасливих із віком пов’язане із погіршенням здоров’я, а також більш хистким матеріальним становищем і самотністю, які часто спіткають літніх людей. Чим вищий рівень добробуту, тим більше людей почуваються щасливими. Так, за даними Київського міжнародного інституту соціології, серед найбідніших щасливими себе назвали 40%, серед малозабезпечених таких 58%, серед людей із середнім доходом – 74%. Стан здоров’я є дуже важливою умовою для відчуття щастя: серед тих, хто має дуже хороше здоров’я, щасливими почуваються 88%, серед тих, хто має дуже погане здоров’я, щасливими є лише 18%.

Крім того, наведу висновки найтривалішого дослідження Гарвардського університету, яке було покликане з’ясувати, що робить людей щасливими з підліткового і до літнього віку.Дослідження розпочалось  у 1938 році й триває досі, впродовж цих років у 724 чоловіків  щорічно запитували про їхнє здоров’я, особисте життя, роботу, 60 його учасників ще живі і продовжують брати участь в цьому експерименті. За свідченням професора Р.Волдінгера – четвертого керівника експерименту, найважливіший результат  з цього понад 75-річного дослідження полягає в наступному: хороші стосунки з людьми роблять нас щасливішими і здоровішими.  Добрі соціальні зв’язки корисні для нас, а ось самотність скорочує життя. Ті учасники експерименту, які мали сім’ї, друзів, хороші контакти в суспільстві, щасливіші, фізично здоровіші і живуть довше, аніж ті, у кого таких соціальних зв’язку було мало.  При цьому важливими є не лише наявність багатьох друзів чи партнера у шлюбі, але й якість цих близьких стосунків.

– Чи впливає відчуття щастя на фізичне здоров’я людини?

– Якщо ж говорити мовою науки й за відповіддю на це запитання звернутись до вказаного вище багаторічного дослідження Гарвардського університету, то можна відзначити, що найщасливіші з учасників експерименту у 80-річному віці зізнавались, що навіть коли вони відчували фізичний біль, їх не покидало відчуття щастя. Тоді як ті, хто почував себе нещасливим, відчували, що фізичний біль ставав ще сильнішим через поганий емоційний стан. Пам’ять залишалась кращою у тих, хто міг розраховувати на свого подружнього партнера. Навіть якщо пара часто сварилась, але відчувала, що кожен може розраховувати один на одного у складних ситуаціях, для їхнього мозку це було терапевтично – пам’ять не погіршувалась так швидко, як у самотніх людей.

Прес-служба КМУ «Обласний центр здоров’я»