Міцні зуби – міцне здоров’я

20 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день здоров’я ротової порожнини. Мета цієї події – використати 20 березня як можливість для додаткового проведення заходів та ініціатив, спрямованих на підвищення інформованості широкої громадськості в питаннях гігієни порожнини рота, а також розширення наукової бази з вивчення впливу захворювань порожнини рота на загальний стан здоров’я і розробка ефективних методів профілактики.

Основою здоров’я ротової порожнини є збереження нормального стану зубів. Про те, чому здоров’я зубів дуже важливе для всього організму і як забезпечити профілактику ряду стоматологічних захворювань, розповідає координатор групи експертів Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА за фахом «Стоматологія», завідуюча кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет», доктор медичних наук, доцент Наталія Кузняк.

Хворі зуби призводять до недуг нирок, серця та печінки

Абсолютна більшість українців мають потребу у стоматологічній допомозі. Зокрема, 98% населення потребує протезування і не менше – лікування стоматологічних захворювань.

– Зубна емаль є найтвердішою речовиною у людському тілі. Попри це, з часом за умов відсутності належного догляду та впливу низки інших чинників вона починає руйнуватись. Часто на здоров’я зубів впливають захворювання нервової, ендокринної систем, шлунково-кишкового. У разі їх наявності більш активно руйнується зубна емаль і кісткова тканина, що оточує та утримує зуби, – пояснює Наталія Кузняк. – Водночас, велика кількість хворих зубів, вогнища запалення у тканинах навколо зубів можуть спричиняти захворювання нирок, серця, печінки. Втрата зубів призводить до відсутності нормальної жувальної функції, яка є одним з важливих етапів перетравлювання їжі, що нерідко провокує загострення захворювань шлунково-кишкового тракту.

Таке ось замкнене коло, де ряд недуг може провокувати захворювання зубів, а хворі зуби у свою чергу можуть призводити до важких хвороб внутрішніх органів. Розірвати його може належний догляд за станом ротової порожнини та своєчасне звернення за стоматологічною допомогою.

Перші сигнали захворювання зубів проявляються переважно у холодну пору року   

Як відзначає експерт, найчастіше стоматологічні захворювання загострюються у холодну пору року. Через несвоєчасну санацію ротової порожнини, негативний холодовий фактор та часті інфекційні захворювання, усі хронічні захворювання зубів і тканин, що оточують зуби, мають тенденцію до прогресування. Тобто, хвороби, які мали безсимптомний перебіг і про існування котрих пацієнт  не здогадувався, починають турбувати і проявлятися у вигляді гострого болю, припухлості або різноманітних висипань на слизовій оболонці рота. У такому разі не слід зволікати та займатися самолікуванням. Необхідно негайно звертатися за спеціалізованою допомогою до лікаря-стоматолога.

Основи профілактики стоматологічних захворювань

Профілактику захворювань зубів треба починати з першого року життя людини і дотримуватися її аж до його завершення. Це – і профілактичні огляди, і своєчасне лікування, гігієна, вживання достатньої кількості кальцію, вітаміну D, а також обмеження у споживанні солодощів.

Наразі пересічний українець вживає тільки 50% добової потреби кальцію, при цьому ще й 30% населення страждають від дефіциту вітаміну D, який сприяє засвоєнню спожитого кальцію. Відтак, для нормального стану зубів потрібне належне забезпечення організму кальцієм та вітаміном D.

 Також стоматолог радить обмежити споживання солодощів, які  є одним із найбільших ворогів здоров’я зубів. А у разі їх вживання, опісля треба почистити зуби. Ця порада головним чином стосується дітей, адже стан стоматологічного здоров’я наймолодших пацієнтів лікарі оцінюють як незадовільний. Рівень захворюваності українських підлітків у рази вищий, якщо порівнювати з підлітками Європи.

Для належної профілактики потрібно здійснювати профілактичні огляди у стоматолога. Необхідно пам’ятати, що лікування і профілактика захворювань ясен найбільш ефективні на ранніх стадіях, при перших ознаках хвороби. Тому навіть здоровій людині треба відвідувати стоматолога щонайменше раз на рік. Відвідування спеціаліста обов’язкове також з метою контролю за станом порожнини рота з точки зору розвитку пухлин. Є ряд захворювань слизової оболонки порожнини рота, що протікають повільно й не завдають болю або інших неприємностей, але мають схильність перероджуватися у злоякісні пухлини. Своєчасне їх виявлення та лікування допоможе зберегти не тільки здоров’я, а й життя людини.

І, звісно, основою міцних та здорових зубів є дотримання гігієни порожнини рота. Чистити зуби потрібно щонайменше два рази на день. Пам’ятайте, якщо збережете свої зуби міцними, то забезпечите здоров’я всьому організму.

Прес-служба КМУ «Обласний центр здоров’я»