Буковинських неврологів відзначили рідкісною європейською нагородою

Володарями «Духу досконалості» стали тільки п’ять медиків зі 120 номінантів – представників 60 країн світу

Фахівці центру невідкладної неврології Лікарні швидкої медичної допомоги – Університетської лікарні цьогоріч отримали рідкісну престижну нагороду «Дух досконалості» від європейського проекту Ініціатива Angels та Європейської організації боротьби з інсультом (ESO). В Україні аналогічну відзнаку мають тільки неврологи Вінниччини.

Як розповідає завідувач центру невідкладної неврології ЛШМД, провідний експерт Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА за фахом «Неврологія», кандидат медичних наук Анна Вакарчук, на дану відзнаку претендували 120 номінантів із 60 країн світу. Однак щороку «Дух досконалості» отримують тільки п’ять кращих медиків за якісне надання медичної допомоги хворим з гострими порушеннями мозкового кровообігу.

– «Дух досконалості» мені вручили під час ІV конгресу Європейської організації боротьби з інсультом, незадовго до відзначення 15-річчя створення нашого центру невідкладної неврології. На номінацію заявку подавала, однак до останньої хвилини не знала, що потраплю в п’ятірку нагороджених. Тож відзнака стала приємних сюрпризом для мене та колективу центру. Отримали її безпосередньо за командну роботу та вміння комунікувати при наданні допомоги пацієнтам з інсультом. Найбільше європейців вразило те, що в області було проведено чимало роботи щодо покращення та осучаснення надання невідкладної неврологічної допомоги за короткий період часу, – каже А. Вакарчук.

 

За інформацією експерта, менш ніж за рік на Буковині було відпрацьовано клінічний маршрут пацієнтів з гострими порушеннями мозкового кровообігу. Це досить важливо, адже від чітко продуманої побудови клінічного маршруту залежить якість організації взаємодії усіх медичних служби та своєчасне надання медичної допомоги такому пацієнту. Зокрема, можливість застосування сучасних лікувальних методик – тромболітичної терапії, яка не тільки зберігає життя хворому, а дозволяє уникнути інвалідності, до якої може призвести інсульт.

– Аби налагодити роботу з надання якісної медичної допомоги пацієнтам з інсультами, їздила у кожний район області, вивчала ситуацію й самотужки «проходила» створений клінічний маршрут. Необхідно було побути в ролі пацієнта і вивчити найменші деталі та особливості кожного району, щоб врахувати їх при роботі з людиною, яка має гостре порушення мозкового кровообігу. Адже під час надання допомоги пацієнту з такою патологією цінним є час. Тож усі служби мають працювати як швейцарський годинник, – відзначає фахівець.

 

Також за підтримки Ініціативи Angels в області було проведено низку конференцій, семінарів і тренінгів з надання невідкладної неврологічної допомоги. До них залучили спеціалістів усіх ланок – сімейних лікарів, районних неврологів, працівників екстреної медичної допомоги, фахівців третинного рівня неврологічної служби тощо.

– Безцінний досвід, який я потім передала своїм колегам, здобула під час проходження симуляційного тренінгу в Університетській клініці Святої Анни (м. Брно, Чехія). Це було одноденне практичне навчання, під час якого в реальному часі відпрацьовували всі особливості надання допомоги пацієнту з інсультом, який, звичайно, був актором. Все знімали на відеокамеру, а опісля детально аналізували кожний крок та дію, – додає А. Вакарчук. – Безумовно, ця практика дала свій результат. Насамперед, у міру можливостей, підвели до європейської тактики роботу нашого центру в ЛШМД. Зокрема, проводячи тромболізис, суттєво скоротили час «від дверей до голки» (проміжок часу з моменту потрапляння пацієнта у стіни мед закладу до проведення йому тромболітичної терапії). Наразі в середньому він у нас становить 15 хвилин, що відповідає європейським вимогам. Крім того, відпрацювали тактику реагування у разі поступлення інсультного хворого з персоналом відділення, організували командну роботу. Також працювали над оперативною госпіталізацією і транспортуванням пацієнтів з гострими порушення мозкового кровообігу та своєчасною діагностикою інсульту. Найкраще в цьому плані працюють медики Глибоцького району. Усім пацієнтам, які поступили до нас звідти, проведено тромболізис і вони повернулись до нормального життя. В цілому, завдяки злагодженій командній роботі та активній підтримці керівництва ЛШМД, тільки за рік кількість проведених у нас тромболізисів зросла щонайменше у десять разів.

Водночас, експерт підкреслює, що ще чимало необхідно зробити, щоб максимально охопити пацієнтів з інсультом сучасною медичною допомогою. Адже не всіх хворих встигають своєчасно доправити до медичних закладів Чернівців, що унеможливлює проведення їм тромболізису.

– Наразі в лікарні триває створення сучасного приймального відділення за рахунок грантових коштів. Сподіваємось, оновлення та реконструкція приміщень, зміна інфраструктури та посилена організація прийому пацієнтів дозволять вдосконалюватись та працювати ще краще, – каже на завершення фахівець.