Відповідно до програми медичних гарантій, держава оплачуватиме 100% медичних послуг

Про те, які зміни чекають мешканців області після впровадження медичної реформи, під час прес-конференції поінформував в. о. директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА Юрій Лесюк.

Як відзначив фахівець, цьогорічне 19 жовтня стало важливим для української системи охорони здоров’я. У цей день Верховна Рада України, ухваливши законопроект №6327 “Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів” у другому читанні та в цілому, дала старт медичній реформі.

– Якщо говорити про прийнятий законопроект №6327, то, насамперед, він змінює систему фінансування охорони здоров’я та лікувально-профілактичних закладів. Держава виділятиме кошти не на утримання медичних установ, а оплачуватиме медичні послуги за зверненням громадян і ці гроші «йтимуть за пацієнтом», – інформує Ю. Лесюк. – Після реалізації медичної реформи, громадяни отримають втілення конституційного права на охорону здоров’я через щорічні чіткі гарантії надання медичних послуг. Відповідно до програми медичних гарантій, держава оплачуватиме 100% медичних послуг.

Відтак, пацієнт отримає реальну медичну підтримку від Держави та гарантії оплати найважливішого переліку медичних послуг. У випадку, коли послуга не включена до програми медичних гарантій, вона сплачуватиметься за рахунок інших джерел: Державного бюджету України (через реалізацію відповідних держпрограм), роботодавцем та страховою компанією (через страховий поліс) чи громадянином (оплата лікарні наданих медичних послуг).

– Важливим у впровадженні даної медреформи є те, що держава виконуватиме функцію замовника медичних послуг і здійснюватиме це через Національну службу здоров’я. Основними функціями даного органу є виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій. НСЗ візьме на себе зобов’язання щодо розподілу коштів, заключення договорів з ЛПЗ та здійснення контролю за якістю надання медичних послуг. Зараз держава виконує функцію як замовника медпослуг, так і надавача. Тож здійснення ефективного контролю за якістю не видається можливим. Крім того, реформа нівелює всі нелегальні платежі в системі охорони здоров’я. За хабарі НСЗ розриватиме контракти з надавачами медичних послуг. Згідно зі ст. 10.7. прийнятого законопроекту №6327, надавачам медичних послуг забороняється вимагати від пацієнтів винагороди в будь-якій формі за медичні послуги та лікарські засоби, надані за програмою медичних гарантій. Такі дії будуть підставою для одностороннього розірвання договору з ініціативи Уповноваженого органу, – додає Юрій Миколайович.

Передбачається, що зміни в системі охорони здоров’я впроваджуватимуться поетапно, за принципом розгортання від простого до складного. Заплановано, що у 2018 році відбудеться старт реформи для первинної медичної допомоги. У 2019-ому реформують вторинну ланку надання медичної допомоги. А вже у 2020 має відбутись реалізація реформи для всіх видів медичної допомоги.

Наразі реформа на етапі очікування підписання стартового законопроекту №6327.

–  Допоки не підписаний даний законопроект і не створенні підзаконні акти, процес змін ще не рухаються. Однак в області тривають підготовчі заходи до реформування первинної ланки надання медичної допомоги. Насамперед, маємо завдання забезпечити створення реєстру пацієнтів та лікарів. Без цього підписання декларацій між лікарем і пацієнтом буде неможливим. Крім того, працюємо над питанням забезпечення амбулаторій та ФАПів доступом до мережі Інтернет й телемедицини. На інформатизацію та систему зв’язку найближчим часом буде виділена цільова медична субвенція. Також складовою реформи первинки є покращення інфраструктури амбулаторій, ФАПів, забезпечення їх санітарним транспортом та ремонт під’їзних шляхів, – коментує фахівець.

Передбачається, що фінансова підтримка медичної реформи у 2018 році складе 10 мільярдів гривень. Водночас, незважаючи на зміну принципу фінансування первинної медичної допомоги з початку наступного року, на заклади цього рівня все ще виділять медичну субвенцію. Це необхідно для того, що попередити труднощі, які можуть виникнути з писанням декларацій, й фінансово підтримати амбулаторії та ФАПи.

Більше про зміни в системі охорони здоров’я читайте на нашому сайті у рубриці “Реформи в галузі” за посиланням: http://www.medcv.gov.ua/archives/category/reforma