Медики підбили підсумки роботи за перше півріччя нинішнього року

5 серпня у Чернівцях на базі міської дитячої клінічної лікарні під керівництвом директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА Оксани Андрієць відбулось чергове засідання колегії ДОЗ.

Розпочалось засідання із доповіді координатора групи експертів Департаменту охорони здоров’я за фахом «Акушерство та гінекологія» Василя Ринжука щодо стану перинатальної смертності в області за підсумками першого півріччя 2019 року. Фахівець проаналізував показники народжуваності за 6 місяців поточного року, відзначивши, що кількість пологів в області продовжує знижуватись. Спад народжуваності спостерігається щонайменше протягом останнього п’ятиріччя. Зокрема, у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року, цьогоріч маємо менше на 139 пологів, а у співвідношенні з 2017 – менше на 625 пологів. Відповідно, експерт зауважив на неприпустимості зростання рівня малюкових втрат.

Крім того, В. Ринжук зупинився на роботі пологових відділень у районних закладах охорони здоров’я. Як засвідчили показники, найменше пологів відбувається у пологодопоміжних відділеннях Герцаївської, Путильської, Кельменецької, Сокирянської та Хотинської лікарнях, що у найближчому майбутньому, коли комунальні некомерційні підприємства працюватимуть з НСЗУ за принципом оплати за надану послугу, може призвести до оптимізації роботи пологових відділень даних установ.

З доповідями також виступили координатор групи експертів Департаменту охорони здоров’я ОДА за фахом  «Педіатрія» Оксана Знак, яка зосередила увагу на стані малюкової смерності в області, та експерт Департаменту охорони здоров’я ОДА за фахом «Неонатологія» Олена Власова. Доповіді супроводжувались жвавим обговоренням проблемних питань, зокрема кадрового забезпечення акушерсько-гінекологічної та педіатричної служб області, стану наявності необхідного медичного обладнання тощо.

Під час розгляду стану малюкової та перинатальної смертності також порушувалось питання завершення будівельних робіт у приміщенні обласного перинатального центру. О. Андрієць зауважила, що в Департаменті проводиться постійна робота щодо якомога швидшого закінчення реконструкції приміщення, адже Чернівецька – єдина область в Україні, де не було пологового відділення в обласних медичних установах і ще не добудований перинатальний центр, а відтак пологодопомогу третинного рівня надають у міських пологових будинках. Як зазначила керівник ДОЗ, з 2014 року понад 40 листів та клопотань було скеровано на різні рівні державної влади, що дало свій результат і більша частина будівельно-монтажних робіт у приміщенні перинатального центру проведена. Наразі фахівці ДОЗ готують лист до Президента України щодо можливої підтримки у вирішені фінансових питань введення в експлуатацію перинатального центру, які не можуть бути покриті з місцевого бюджету.

Крім того, під час засідання колегії її учасники розглянули стан імунізації населення області та забезпеченість вакцинами, оскільки із початком навчального року очікується підвищення рівня захворюваності на кір. Водночас, у зв’язку із випадком дифтерії у сусідній Хмельницькій області, вакцинація як дитячого, так і дорослого населення області проти цього інфекційного захворювання стала вкрай важливою.

О. Андрієць доручила профільним фахівцям, експертам ДОЗ та головним лікарям центрів ПМСД провести вивчення ситуації з вакцинацією населення у розрізі кожної об’єднаної територіальної громади. Також у Департаменті планують виносити питання звітування про стан імунізації населення краю на засідання обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

У ході колегії медики також проаналізували показники рейтингової оцінки діяльності закладів охорони здоров’я області за шість місяців 2019 року, про що присутніх поінформувала начальник відділу ОКУ «Чернівецький обласний інформаційно-аналітичний центр Лариса Мінюк.

Опісля з інформацією про стан підготовки закладів охорони здоров’я області до осінньо-зимового періоду 2019-2020 років виступив заступник директора Департаменту охорони здоров’я Юрій Лесюк, підкресливши, що уже 60% закладів охорони здоров’я області готові до нового опалювального сезону. У решті установ підготовка триває, здійснюється заміна тепломереж та опалювальних котлів.

У кінці засідання увага була зосереджена на здійсненні процесу автономізації медичних установ. О. Андрієць відзначила, що перетворення лікувально-профілактичних закладів у комунальні некомерційні підприємства є основною вимогою реформування фінансування системи охорони здоров’я. Не реорганізувавшись в КНП, заклади не зможуть укладати договори з НСЗУ і відповідно будуть позбавлені фінансування, яке у 2020 році здійснюватиметься тільки за надані послуги.

Керівник ДОЗ повідомила, що наразі майже всі обласні медичні заклади, за винятком трьох, подали до Департаменту клопотання про трансформацію в КНП. На найближчих сесіях обласної ради прийматимуться рішення про їх реорганізацію.