14 червня – Всесвітній день донора крові

14 червня 2019 року відзначається Всесвітній день донора крові – щорічне свято на честь людей, які добровільно і безоплатно здають свою кров заради порятунку людських життів.

Про основні шляхи здачі крові, цікаві факти та статистику розповість головний лікар Чернівецького обласного центру служби крові Анжеліка Каланча.

Свято було встановлено 23 травня 2005 року на 58-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві (Швейцарія). Дата святкування обрана на честь дня народження вченого, лауреата Нобелівської премії Карла Ландштайнера, який відкрив групи крові людини і зробив перший крок до переливання донорської крові.

Служба крові – невід’ємна складова частина системи охорони здоров’я та національної безпеки будь-якої країни світу. Впровадження у медичну практику сучасних методів лікування, розширення обсягів високотехнологічних оперативних втручань, зростання кількості потерпілих від аварій, надзвичайних ситуацій потребує від служби крові збільшення об’ємів заготівлі крові та її компонентів.

Крім того, донорська кров необхідна для регулярного переливання пацієнтам, які страждають такими захворюваннями як таласемія, серповидноклітинна анемія, а також для виготовлення компонентів – факторів згортання крові для хворих на гемофілію.

Сьогодні лише в 62 країнах світу національні запаси крові забезпечуються на 100% добровільними безоплатними донорами. Тому, одним із головних пріоритетів діяльності Всесвітньої організації охорони здоров’я – до 2020 р. отримувати у всіх країнах світу необхідні запаси крові від добровільних неоплачуваних донорів.

– Яка основна мета Всесвітнього дня донора?

– Головна мета Всесвітнього дня донора – це висловити вдячність людям, які добровільно і свідомо здають свою кров, необхідну для врятування людських життів. День донора також дає можливість:

  • Підтримати національні програми донорства крові;
  • Стимулювати добровільне безоплатне донорство;
  • Розширює усвідомлення суспільства про необхідність регулярного донорства крові на протязі року.

– Скільки наразі налічується почесних донорів у Чернівецькій області?

– В Чернівецькій області нараховується 1973 Почесних Донорів України. У місті Чернівці – 272 донори, в районах області – 1701. За 2019 рік отримали статус Почесний Донор України – 29 донорів. Це люди, які здали 40 разів кров безкоштовно в максимально допустимій дозі, або 60 плазмодач.

– Чому важливо здати кров?

– По статистиці, кожний третій мешканець нашої планети потребує донорської крові. Переливання крові часто потребують жінки з ускладненнями під час вагітності; діти з важким ступенем анемії; людям, які отримали важкі травми в результаті дорожньо-транспортних пригод  або природніх катастроф; всім тим, кому показані складні медичні процедури і хірургічні операції. Крім того, донорська кров потрібна для регулярного переливання людям, які страждають такими захворюваннями як таласемія, серповидноклітинна анемія, а також для виготовлення компонентів – факторів згортання крові для хворих на гемофілію. Основним напрямком сучасної трансфузійної терапії є використання компонентів крові для заміщення дефіциту відповідного компонента. Тому майбутнє за компонентним донорством із використанням апаратного плазмаферезу і цитаферезу. Апаратний метод дозволяє отримати якісні та безпечні компоненти крові. У зв’язку з цим виникає необхідність більш широкої пропаганди компонентного донорства серед активних і безоплатних донорів, тому що інформація про ці види донорства серед населення практично відсутня.

Служба крові, зокрема « Чернівецький обласний центр служби крові», в своїй діяльності керується принципом  « максимум користі пацієнту – ніякої шкоди донору». Своєю діяльністю працівники служби крові не тільки допомагають рятувати життя хворим, але й спонукають до пробудження найкращих якостей в людях, залучаючи їх до такої суспільно важливої справи, як донорство.

Прес-служба ОЦЗ