Ірина Маковійчук: «Контрольований артеріальний тиск у рази знижує ризик розвитку інфаркту чи інсульту»

Серцево-судинні захворювання є одними з найпоширеніших у світі. При цьому, вони займають перше місце у структурі смертності, адже високий артеріальний тиск, який супроводжує переважну більшість серцево-судинних хвороб, підвищує ризик розвитку мозкового інсульту та інфаркту міокарда. Як відомо, ці грізні недуги часто мають сумні наслідки. Тож невипадково до профілактики та своєчасної діагностики артеріальної гіпертензії прикута значна увага.

Чи можна запобігти захворюванню, як попередити важкі ускладнення гіпертонічної хвороби і як в області борються з наслідками цієї хвороби, розповідає головний лікар Чернівецького обласного клінічного кардіологічного центру, експерт Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА з «Кардіології», Заслужений лікар України Ірина Маковійчук.

– Ірино Омелянівно, будь ласка, розкрийте поняття артеріальної гіпертензії й розкажіть про те, які можуть бити наслідки хвороби?

– Артеріальна гіпертензія – це поліоетіологічне захворювання, для котрого характерне стійке підвищення артеріального тиску понад норму (за новими сучасними європейськими рекомендаціями – 140/90 мм рт. ст. і вище), що спостерігається протягом тривалого часу. Артеріальна гіпертензія може бути симптоматичною та есенціальною. У першому випадку чинником підвищення артеріального тиску може бути ряд визначених, конкретних причин, серед яких ендокринна, ниркова патології та ін. У випадку ж есенціальної артеріальної гіпертензії через її поліоетіологічність не можливо чітко визначити, що призвело до хвороби.

Артеріальна гіпертензія є дуже розповсюдженим захворюванням. Понад 40% дорослого населення страждає від підвищення артеріального тиску. Водночас, хвороба вкрай небезпечна, адже являється одним з провідних факторів ризику розвитку і прогресування усіх серцево-судинних захворювань. Недіагностований та неконтрольований артеріальний тиск може призвести до розвитку цереброваскулярних недуг – інсульту, а також до кардіологічних проблем, зокрема інфаркту міокарда. Це – важкі інвалідизуючі захворювання, які без надання своєчасної медичної високоспеціалізованої допомоги можуть мати летальні наслідки. Тож артеріальна гіпертензія – серйозна хвороба, небезпечна своїми ускладненнями.

– Чи можна попередити стійке підвищення артеріального тиску і як запобігти ускладненням гіпертонічної хвороби?

– Що стосується первинної профілактики підвищення рівня артеріального тиску, то в її основі лежить дотримання здорового способу життя, зокрема зменшення зайвої ваги, контроль рівнів цукру та холестерину в крові, відмова від куріння та алкоголю, забезпечення достатньої рухової активності тощо. Вторинна профілактика артеріальної гіпертензії, яка власне, являється попередженням ускладнень хвороби, є постійний контроль рівня артеріального тиску та утримання його в межах норми, що здійснюється за допомогою регулярного прийому підібраних медикаментозних препаратів. Часто дана терапія є пожиттєвою. При контрольованому артеріальному тиску ризик розвитку інфаркту чи інсульту знижується в рази. З огляду на досвід роботи, можу чітко сказати, у випадках, коли вдається досягти комплаєнсу між пацієнтом і лікарем у процесі терапії, ускладнень артеріальної гіпертензії не буває впродовж багатьох років.

– Як здійснюється вторинна профілактика артеріальної гіпертензії в Чернівецькій області?

– Хворобу потрібно своєчасно діагностувати й підібрати пацієнту оптимальну терапію. Зрозуміло, щоденний прийом препаратів потребує фінансових ресурсів. Тут дуже доречною є програма «Доступні ліки», яка дозволяє забезпечити дану категорію пацієнтів необхідними препаратами й охопити їх цією вторинною профілактикою. Дана програма вже працює в Україні протягом певного часу, проте аби чітко відслідкувати динаміку в попередженні ускладнень підвищеного артеріального тиску, потрібен час. Наразі бачимо тільки окремі тенденції до зменшення кількості викликів швидкої, а також зниження показника інфарктів, які відбувається на фоні неконтрольованої артеріальної гіпертензії.

– Скільки випадків інфарктів міокарда реєструють в області за рік і як забезпечується лікування цього захворювання?

– У середньому щороку реєструємо в Чернівецькій області близько тисячі гострих інфарктів міокарда. Робота кардіологічної служби спрямована на те, щоб виявляти вчасно якомога більшу кількість гострих коронарних станів з метою їх подальшого успішного лікування. Адже за останні роки кардіологія в Україні, і безпосередньо в Чернівецькій області, зробила справжній прорив. Торік на базі нашого центру запрацювало сучасне відділення інтервенційної кардіології й реперфузійної терапії, для якого було придбано один з найсучасніших ангіографів. Відповідно, надання якісної високоспеціалізованої кардіологічної допомоги стало більш доступним для буковинців, зокрема й при гострому інфаркті міокарда.

На повну потужність відділення запрацювало з середини жовтня 2018 року. За час його роботи, станом на 14 травня, вже проведено 733 оперативні та інтервенційні втручання, з них чимала кількість складають ургентні стентування коронарних артерій при гострому інфаркті міокарда. Дане відділення працює в режимі 24/7. Тут наявні відповідні медичні фахівці – лікарі-інтервенційні кардіологи, анестезіологи, молодші спеціалісти з медичною освітою. Ведеться цілодобове надання медичної допомоги. Як тільки доставляють пацієнта з гострим інфарктом, бригада підіймає його у відділення.

Водночас, налагоджено забезпечення пацієнтів лікарськими засобами та виробами медичного призначення. Торік за державною програмою отримали медикаментів та виробів медичного призначення на 6 мільйонів гривень. Зокрема, були закуплені клапани, оксигенатори, штучні водії ритму, стенти, розхідні матеріали для проведення ургентних коронарографій тощо. Днями звершили формування заявки від нашої області за державною програмою на поточний рік. У 2019 році квота для Буковини була збільшена до 8 мільйонів гривень. Тож сподіваємось отримати ще більше потрібних медикаментів.

Крім того, у нашій області працю регіональна програма «Зупинимо інфаркт!», котра також передбачає фінансування на закупівлю розхідних матеріалів для лікування хворих з гострим інфарктом. У 2019 році вперше внесли зміни у дану програму, тож частково закуповуватимемо ще й розхідні матеріали для проведення діагностики – для планових коронарографій.

Результатом такої комплексної ефективної роботи стало те, що вперше за останні роки вдалось знизити рівень смертності від інфаркту міокарда в області на 10%. Також спостерігаємо зниження летальності при гострому інфаркті у стаціонарі Центру. Більш детальні показники і динаміку сподіваємось отримати у кінці 2019 року.

Як бачимо, в області налагоджена робота з надання якісної кардіологічної допомоги пацієнтам з гострим інфарктом міокарда. Однак будь-яке захворювання легше попередити, ніж лікувати, тому профілактика передусім. Контроль рівня артеріального тиску допоможе зберегти не тільки здоров’я пацієнта і забезпечити йому довголіття, а й зекономить фінансовий ресурс, зокрема державний.

Прес-служба ОЦЗ