Буковинці першими в Україні провели обговорення законопроекту «Про систему громадського здоров’я»

Питання розвитку превентивної медицини в Чернівецькій області та розбудову систему громадського здоров’я обговорили за «круглим столом»

26 червня в Чернівецькій обласній державній адміністрації відбувся «круглий стіл» на тему: «Сучасні аспекти профілактики неінфекційних захворювань у Чернівецькій області. Презентація законопроекту «Про систему громадського здоров’я». Участь в обговоренні взяло близько тридцяти учасників, зокрема, перший заступник голови Чернівецької ОДА Михайло Павлюк, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА – начальник управління реформ медицини та кадрової політики Юрія Лесюка, головного лікаря КМУ «Обласний центр здоров’я», експерта Департаменту ОЗ ЧОДА з медичних аспектів формування здорового способу життя Андрій Попадюк, завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) інфекційних захворювань ДУ «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України» Юрій Падурару, радник голови Чернівецької ОДА з профілактики захворювань Віктор Фуштей, головні лікарі обласних диспансерів, голова Чернівецького ОВ НОК України Іван Гешко, Управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради, науковці ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет», головні лікарі центрів первинної медико-санітарної допомоги, представники громадської ради при Чернівецькій ОДА, працівники Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області Департаменту освіти і науки ЧОДА, Управління молоді та спорту, представники громадських організацій області.

Для презентації законопроекту «Про систему громадського здоров’я», Чернівецька ОДА першою в Україні зібрала представників профільних експертних середовщ.

«Цей закон – не просто черговий документ, який стосується реформування однієї з найважливіших галузей – до якої зараз прикута пильна увага громадськості. Встановити європейські підходи у медицині – це принципове питання. Як для Уряду України, так і для місцевої влади надзвичайно важливим завданням є демонстрація конкретних результатів уже наприкінці 2018 року. Спільні напрацювання лікарських установ та місцевої влади законотворець повинен врахувати, адже на меті – здорова нація загалом і здоров’я кожного українця, запобігання хворобам, збільшення середньої тривалості життя. Проект закону, зокрема, полягає у проведенні епідеміологічного нагляду, який буде охоплювати не лише інфекційні, а й неінфекційні захворювання, що в Україні зумовлює 86% летальних випадків», – сказав Михайло Павлюк.

За словами посадовця, основною задачею є створення цілісної системи громадського здоров’я, де буде застосований принцип «екс-територіальності», тобто в кожній області функціонуватиме свій регіональний центр, який опікуватиметься питанням збереження здоров’я населення, проведення епідеміологічного нагляду тощо. «Ми на порозі серйозних змін, тому сьогоднішня дискусія на часі, – додав Михайло Павлюк.

Зі свого боку Юрій Лесюк зосередив увагу на важливості профілактики та розвитку превентивної медицини.

– На сьогодні в світі активно розвивається епідеміологія неінфекційних захворювань, які найчастіше спричиняють летальні випадки та інвалідність. Зараз говоримо про серцево-судинні, онкологічні захворювання, хвороби органів дихання та шлунково-кишкового тракту, хвороби, які виникають внаслідок шкідливих звичок. Все це впливає на те, що в українців середня тривалість життя на 10 років менша, ніж в інших країнах Європи. Змінити ситуацію допоможе первинна та вторинна профілактика захворювань. Перша полягає у тому, що людина повинна в загальному дотримуватися певних норм здорового способу життя, вторинна полягає у профілактиці певного захворювання, – відзначив Юрій Лесюк.

Розпочав обговорення питань порядку денного А. Попадюк з доповіддю «Актуальні питання профілактичної медицини. Презентація законопроекту «Про систему громадського здоров’я». Фахівець зосередив увагу на економічній доцільності профілактичної медицини, проблемних питаннях, сучасних методах та підходах у профілактичній роботі з населенням, які практикують фахівці ОЦЗ, зокрема розповів про соціальний профілактично-оздоровчий проект «Вулична медицина». Крім того, А. Попадюк проаналізував Проект Закону України «Про систему громадського здоров’я», після чого відбулась дискусія щодо особливостей роботи системи громадського здоров’я, прописаних у даному законопроекті. Зокрема, зі слушними зауваженнями та пропозиціями щодо Проекту цього закону виступив Ю. Падурару.

У рамках засідання «круглого столу» також було обговорено стан здійснення профілактики  первинної та вторинної у напрямках кардіології, онкології, первинній медичній допомозі, наркології тошо.

Окремо В. Фуштей учасникам «круглого столу» презентував Проект Регіональної міжгалузевої програми оздоровлення населення «Здорова Буковина».

Усі доповіді супроводжувались жвавим обговоренням та дискусіями.