У новому році інтенсивність захворюваності на кір в області зросла

Про це сьогодні, 19 січня, під час брифінгу «Кір та інші інфекційні захворювання» повідомили директор Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА Оксана Андрієць,  заступник директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА – начальника управління організації та розвитку лікувально-профілактичної допомоги населенню Марії Поліщук та в. о. директора Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Наталія Гопко.

Як повідомили фахівці з вересня 2017 року в Україні, зокрема і в Чернівецькій області, триває спалах кору. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, впродовж перших двох тижнів нового року в Україні на кір захворіли 1 285 людей – 856 дітей і 429 дорослих. У Чернівецькій область за цей період на кір занедужало 274 особи. Більше хворих на кір з 1 по 14 січня зареєстровано тільки в Івано-Франківській області, де захворіло 275 осіб. Значна кількість хворих протягом вказаного періоду також спостерігалась у Закарпатській (194 випадки кору) та Одеській областях (157 випадків кору).

За інформацією Н. Гопко, станом на 19.01.2018 року в області зареєстровано 585 хворих на кір, 295 з яких – це випадки захворювання, зафіксовані вже у новому році. Відтак, фахівець констатувала, що інтенсивність захворюваності на кір суттєво зросла на початку 2018-го.

Як додала О. Андрієць, серед захворілих 468 (80%) дітей, де 27 – діти до року, та 117 (20%) дорослих. Наймолодшому пацієнту 2 місяці, а найстаршому 52 роки. З числа зареєстрованих хворих амбулаторне лікування отримали 387 осіб. 198 були госпіталізовані. Наразі на стаціонарному лікуванні у профільному відділенні обласної дитячої клінічної лікарні ще перебувають 7 дітей, а на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні обласної клінічної лікарні – 10 дорослих осіб.

В 11 захворілих на кір спостерігались ускладнення. Летальних випадків внаслідок захворювання на кір у Чернівецькій області не зареєстровано.

Крім епідситуації, фахівці також проаналізували причини виникнення спалаху кору, зосередивши увагу на рівні імунізації населення області.

Рівень вакцинації населення в області майже пропорційний до того, як поставлялись до нас вакцини від кору. Проаналізувавши поставки цього імунобіологічного препарату за останнє десятиліття, бачимо, що на 80-100% від потреби вакцина надходила в область ще у 2007-2008 роках. Після чого поставки суттєво скоротились. Зокрема вже у 2010-ому надійшло тільки 34% вакцини від річної потреби. У 2011 – 48%, у 2012 – 90%, а далі знов ситуація погіршилась і в 2013 році Чернівецька область отримала 26% вакцини проти кору від річної потреби, у 2014-ому взагалі тільки 7,5%, у 2015-ом – 55%. Трохи покращилась ситуація у 2016 та 2017 роках, коли в область поставили 80% та 52% вакцини від річної потреби. Саме за рахунок цього покращення надходження вакцин, протягом 2017 року в області вдалось прищепити рекордну за останнє десятиліття кількість дітей. Зокрема, було імунізовано від кору 44282 дитини (95% від річного плану), у тому числі 17503 дітей  різних вікових категорій, щеплених у рамках проведення посиленої імунізації. Однак ще залишилось чимало невакцинованих дітей, які накопичились за роки нерегулярного постачання імунобіологічного препарату, – пояснює М. Поліщук.

Станом на 12.01.2018 року в області було 3950 доз вакцини КПК, що є критично мало.

Департамент охорони здоров’я щотижнево здійснюється перерозподіл вакцини КПК між адміністративними територіями області. Однак наразі дана вакцина залишились в  в дуже малій кількості. Тож звернулись до Міністерства охорони здоров’я України з клопотанням про поставку в область вакцини від кору, шляхом пришвидшення централізованих поставок або шляхом перерозподілу імунобіологічного препарату з інших регіонів, – відзначає О. Андрієць. – Наразі отримали усну позитивну відповідь від Міністерства щодо розподілу КПК до нас з інших областей. Триває підготовка необхідної документації. А ось централізованих поставок вакцини проти кору, за даними МОЗ, можна чекати тільки наприкінці березня – початку квітня.